LİKİT NEDİR - LİKİT İÇİNDE NELER VAR - MG VE ML NEDİR ?

Gönderen ferdi 04/11/2017 0 Yorumlar E-sigara Hakkında Bilgi Yazıları,

LİKİT NEDİR - LİKİT İÇİNDE NELER VAR - MG VE ML NEDİR ?

 


LİKİT NEDİR : Aromalandırılmış bir karışımdır; propilen glikol, bitkisel gliserin, su, ve tatlandırıcılardan meydana gelir ve elektronik sigaranızın yakıtıdır.
Bu e-likit ısıtılarak buhar üretimi sağlanır. Size keyif veren ve damak tadınıza uygun bir likit kullanmanız, sigaradan elektronik sigaraya geçerken oldukça önemli bir rol oynar. Bu yüzden, likit seçiminiz de elektronik sigara seçiminiz kadar önemlidir.

 

LİKİT İÇİNDE NELER VAR : Aşağıdaki maddeler likiti oluşturan 4 temel faktördür.
1- PG (propilen glikol)
2- VG (bitkisel gliserin)
3- Nikotin 
4- Aroma

 

 

Şimdi kısaca bu 4 temel faktörler hakkında bilgi sahibi olalım.     

                                   

PG (propilen glikol) : İyi bir buhar veren ve düşük ışık sıcaklığına sahip tatlandırıcılardan meydana gelir. Aromaları kusursuz bir şekilde güçlendirerek tatlarını geliştirme işlevi görür. Karışımı akıcı hale getirir ve nikotin ile birleştirir, ayrıca boğaza vuruşu sağlar. Kullanıcılar tarafından hissedilen bu boğaza vuruş hissi, buharın geçişi sırasında yutağın kasılması ile gerçekleşir. PG kozmetik, medikal ve gıda endüstrilerinde kullanılır.                                       
VG (bitkisel gliserin) : Tatlandırıcılardan meydana gelir, çok yoğun bir buhar üretir. Çok hafif derecede tatlı olan bir yapısı vardır.
Bitkisel gliserin çeşitli gıda ürünlerinde doğal olarak bulunan ve doğru miktarda kullanıldığında hiçbir zararı bulunmayan bir maddedir.
NİKOTİN : Düşük dozajda bir uyarıcıdır.Vücut tarafından hızlı parçalanır ancak fazlasıyla toksittir ve düzenli kullanım sonrasında bağımlılık yaratabilir.
Eğer sigara kullanmayan, hamile veya emziren, kalp ve damar hastalıklalrına dair risk taşıyan biriyseniz içerisinde nikotin barındıran e-likitleri kullanmaktan uzak durmalısınız.
AROMA : Likit içerisinde % 3-15 arasında bulunur. Aroma e-likide tat verir, bu tatlandırıcı doğal aromatik, sentetik veya ikisinin karışımından yapılmış olabilir.Bir meyve, bir tahıl , bir gurme , bir tütün , veya karışık bir kokteyl den üretilmiş aromalar bulunmaktadır.

 

 Bu 4 temel faktör elektronik sigara likitinizi oluşturur.

 

 

Yeni başlayacak olanlar nasıl bir likit seçimi yapması gerekir ?

 

 

Her kullanıcının damak tadı farklı olmakla beraber , kullanıcı profiline göre değişkenlik gösteren bir konudur.
Öncelikle kullanacağınız nikotin oranını belirlemeniz gerekir. 
E-likit seçimi, e-sigara kullanmaya başlarken oldukça önemlidir. Doğru oranda nikotine sahip bir e-likit kullanmak keyif verir ve sigaradan elektronik sigaraya geçişinizi kolaylaştırır.
Örneğin günde 2 paket sigara kullanan bir kişi kullandığı sigaradaki nikotin oranı 0,8 ve üstü ise 9-12 mg lık bir likit seçmesi uygun olur.Günde 1 paket sigara kullanan bir kişi 6-9 mg lık bir likit seçmesi uygun olur.Günde 1 paketten az kullanan bir kişi 3-6 mg lık bir likit seçmesi uygun olur.Günde 0-5 adet sigara kullanan bir kişi 0-3 mg lık bir likit kullanması uygun olur.
Birisi için favori olarak gösterilen e-likit bir başkası tarafından beğenilmeyebilir. Bu sebeple kendi tercihlerinize önem vermeniz gerekir.Tercihlerinizi ve ihtiyaçlarınızı takip edin, ayrıca yeni tatlar denemekten de kaçınmayın.
Tütün, nane, çilek, şeftali veya şeker tatlarından oluşan 100’den fazla aroma vardır. Bunların içinden kendinize uygun olanı kesinlikle bulacaksınız.
Yeni bir elektronik sigara kullanıcısı ilk olarak tütün aroması kullanmak isteyebilir. Propilen glikol içermeyen, bitkisel gliserinden oluşan e-likitler normal sigaranın özelliklerini daha iyi gösterir ancak aynı tadı üretilemez.
Normal sigaranın verdiği tadın aynısını elektronik sigaradan beklemeyin.Çünkü normal sigarada 4000 den fazla madde vardır.Bu zehirli maddeler
e-sigarada olmadığı için bire bir aynı tadı alamazsınız ama çok yakın ve çok daha güzel bir tat alırsınız.
Elektronik sigara kullanınca zamanla tat alma duyunuz normale dönecek, hassas ve lezzetli bir evren size kapılarını açacak.

 

ELEKTRONİK SİGARA ÖKSÜRÜĞE SEBEP OLUR MU ?

 

Doğru olmayan bir çekiş tekniği:
Geleneksel sigaranın tersine, elektronik sigara kullanırken çekişleriniz daha yumuşak ve daha uzun
(3-4 saniye) olmalıdır.Hızlı ve güçlü bir çekiş öksürüğe sebep olabilir.

 

Nikotin oranının yüksekliği de sizi öksürtebilir:
Aşırı dozda nikotin boğazınızı tahriş eder. Böyle durumlarda nikotin oranınızı düşürün.

 

 

E-SİGARA KULLANIRKEN EKSİKLİK HİSSİ YAŞIYORUM, BU NORMAL Mİ ?

 

Bu eksiklik hissi nikotin bağımlılığından gelir. Bu etki 2 faktörden kaynaklanır:
Nikotinin oranınız çok düşük olabilir: Bu durumda nikotin oranınızı artırmaktan çekinmeyin.
Doğru olmayan kullanım: Elektronik sigaraya geçtiğinizde çekiş alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekir.Normal sigara kullanırken sert ve hızlı bir çekiş yapılır. Ancak elektronik sigarada daha yumuşak ve daha uzun süreli bir çekiş (3-4 saniye) yapmanız gerekir, bu sürede nikotin organizmalarınıza kadar girebilir.
E-sigaranızı düzenli olarak kullanmaktan çekinmeyin, yaşadığınız bu eksiklik hissi zamanla kaybolacak.

 

 

E-LİKİTLERİMDEKİ NİKOTİN ORANINI DÜŞÜRMELİ MİYİM?

 

Evet, bunu yapmanız önerilir. Başladığınızda tercihlerinize iyi uyan bir e-sigara kullanımı ile nikotin eksikliği hissi zamanla kaybolur.
Dereceli olarak nikotin oranınızı düşürmelisiniz. Ancak dikkatli olun ve hiçbir adımı atlamayın. Eğer nikotin oranınızı birden çok fazla düşürürseniz e-likit kullanımınız da ona bağlı olarak artar vesonuç olarak aynı seviyede veya daha fazla nikotin tüketmiş olabilirsiniz.
Bizim tavsiyemiz belirlikli aralıklarla nikotin seviyesini düşürüp ,0 mg nikotine geçtikten bir süre sonra e-sigarayıda bırakmanızdır.
Unutmayın e-sigarayı sigarayı bırakmak için alıyorsunuz.

 

 

BOĞAZA VURUŞU HİSSETMİYORUM, NEDEN?

 

Boğaza vuruş hissi likit içerisindeki propilen glikol ve nikotin tarafından üretilir.Bu iki değişken ile oynayarak bu hissi artırıp azaltabilirsiniz.
Örneğin içerisindeki PG oranı yüksek e-likitler, yarı yarıya PG ve VG’den oluşan e-likitlere göre daha fazla boğaza vuruş sunar.
Aynı şekilde, nikotin oranı daha yüksek olan e-likitler nikotin oranı daha düşük olan likitlere göre daha iyi bir boğaza vuruş sağlar.
Ayrıca burada cihaz seçimi de oldukça önemlidir.Tam bir boğaz vurumu isteyenler sigara içimi dediğimiz cihazlardan kullanması uygundur.
Örneğin Ego Aio - D22 - Fumytech Ezipe - Kamry K1000 Plus - Zelos Kit vb gibi.

 

E-LİKİTLERİMİN AROMALARINI DEĞİŞTİRMELİ MİYİM?

 

Sürekli aynı e-likidi kullanmak sizi e-sigaradan bıktırır ve tat alma tomurcuklarınızı sıkar.
Bu bıkkınlık riski yüzünden normal sigaraya dönmeyi düşünebilirsiniz,
Bu sebeple kullandığınız aromaları farklılaştırıp e-sigaradan keyif almayı deneyin.

 

 

   

MG NEDİR : Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin
yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır.Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz.
Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

 


ML NEDİR : Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır.
Likit ml sıvıları markalara göre değişiklik gösterebilir.10-20-30-50-60-90-100-120-180 ml şeklinde likitler bulunmaktadır.

 

E-likitlerinizi kuru, serin ve ışıktan uzak bir ortamda muhafaza ediniz.

Son olarak, elektronik sigaranızı veya e-likitlerinizi çocukların ulaşamayacağı yerde tutun.

 

Yorum Yaz