E-Sigara ile Ağız ve Diş Sağlığınız

Gönderen ferdi 09/02/2018 0 Yorumlar E-sigara Hakkında Bilgi Yazıları,

Elektronik Sigara ile Ağız ve Diş Sağlığı 

 

 

 

 

 

 

 

Elektronik sigara yüzünden nefesiniz kötü kokar mı?

 

Sigaralar herkesin bildiği üzere nefesinizin kötü kokmasına sebep olur, tütün dumanında yer alan partikül ve kimyasallar ağızda ve ciğerde uzun süre kalır. Bu ağızda oluşan kökü kokunun en önemli sebeplerinden biridir. Ayrıca sigara içerken ağıza çekilen sıcak dumanın ağzın kurumasına ve anaerobik ağız bakterilerinin ağız kokusu oluşturmasına yol açmasıdır.

 

 

Elektronik sigara kullanımında ise herhangi bir partikül oluşumu meydana gelmez ve sonuç olarak kötü bir koku oluşmaz. Ancak elektronik sigara da sigara gibi sıcak buhar ve kuruluk oluşturacağı için sürekli bol su içmeye özen göstermelisiniz.

 

 

Elektronik sigara dişlerinizi sarartır mı?

 

 

Sigara kullanımı dişlerinizin sararmasına yol açar. Bunun sebebi ise genellikle nikotin ve tütün içerisindeki katrandır. Diş minesinin yapısı aşırı derecede sert olmasına karşın üzerinde çok küçük delikler bulunur ve bu küçük delikler katran ile dolabilir. Bir süre sonra ise birikmiş katran ve nikotin diş renginin sarı veya kahverengimsi bir renge dönmesine sebep olur. Yıllarca sigara içen birisinin müdahale olmadan bu izlerden kurtulması imkansıza yakındır.

 

 

E-likitler ise yalnızca ısıtıldığı ve yanmadıkları için sigaradaki gibi yapışkan kahverengi bir tabaka oluşturmazlar. Ayrıca katran ortaya çıkmaz. Bu sebeple dişlerde sarılaşmaya sebep olacak bir durum elektronik sigara kullanımı için yoktur. Gönül rahatlığıyla gülümsemeye devam edebilirsiniz.

 

 

 

Elektronik sigara diş eti çekilmesine sebep olur mu?

 

 

Diş eti çekilmesi oldukça ciddi bir problemdir ve sigara kullanıcıları iki kat daha fazla risk taşırlar. Çünkü sigara içerken bağışıklık sistemi ve vücudun mikroplara karşı savaşma direnci zayıflar. Ayrıca diş minesinde birikmiş katmanlar bakteri üremesi için oldukça uygundur, bu sebeple bakteriler çoğalarak diş eti çekilmesine sebep olabilir. Bu sorun ile bir kez karşılaştığınız anda vücudun kendini iyileştirmesi için ciddi zamana ihtiyaç vardır.

 

Diğer yandan, elektronik sigaranın uygun kullanımı herhangi bir doku tahribatına yol açmaz, doku yenilenmesini yavaşlatmaz veya dişlerde katman oluşturmaz. Herhangi bir dişeti çekilmesine ve diş eti ağrısına sebep olmaz.Bu sebeple elektronik sigara kullanımında diş eti çekilmesi veya ağrısı riski çok daha azdır.

 

 

Elektronik sigara ağız kanserine neden olur mu?

 

 

Elektronik sigaranın uzun vadeli bilinen bir ağız kanseri vakası bulunmuyor. Normal sigara kullanımının bizi kansere karşı koruyan anahtar genler dahil olmak üzere tüm DNA’ya hasar verdiği. Sigara içinde bulunan 4000’ten fazla kimyasalın bu hasarı daha da güçlendirdiği biliniyor, örneğin krom zehirlerin DNA’ya daha sıkı şekilde yapışmasını sağlıyor ve ciddi hasarlar oluşma ihtimalini artırıyor.

Bu kimyasalların çoğu e-likitlerde mevcut değil (yüzde 97 daha az zararlı), bu yüzden DNA’nın alacağı hasar ihtimali oldukça düşük. Aslında bu değer İngiltere Kamu Sağlığı kurumu tarafından çok düşük bulundu ve elektronik sigaranın sigaraya kıyasla %97 daha güvenli olduğu belirtildi. 

 

 

Elektronik sigara ağız sağlığınız için tehlikeli midir?

 

Elektronik sigaranın ağız sağlığınız, dişleriniz, diş etleriniz ve nefesiniz açısından sigaraya göre çok daha sağlıklı olduğu tüm tıbbi otoritelerce kanıtlanmıştır.Sigarayı bırakmaya çalışan ve sağlığına daha fazla önem vermek isteyen herkes için elektronik sigarayı kullanmayı tavsiye ediyoruz.

 

 

Yorum Yaz